Seo Uyumlu Makalede Nelere Dikkat Edilmelidir?

seo uyumlu makale

İnternet, teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızda önemli bir yere sahip oldu. Özellikle internetin gelişmesiyle, çok farklı iş sahaları da ortaya çıkmıştır. Bu sahaların en başında da, seo uyumlu makale geliyor. İnternette ortamında yazılan yazılar, arama motorlarında ki yapay zekâlar tarafından kontrol ediliyor. Yapay zekânın sayesinde, yazmış olduğunuz yazı konuyla alakalı olmak üzere yapılan aramalarda belli sıraya yerleştiriliyor. Yapılan bu sıralamadaysa, seo kurallarının önemli rolü vardır. Özellikle internet sektöründe ki çoğu insanda, kendine ait web sitesinin de aramada üst sıralarda olmasını istiyor.

Seo Uyumlu Makalede Özgünlük

    Tarama testi yapıldığında yazıya, sorunsuz olarak geçmesi adına makale özgün mutlaka olması gerekiyor. Makale özgün olduğunda aslında, bir nevi seo uyumlu makalenin ilk kuralı da gerçekleştirilmiş oluyor. Kesinlikle çeşitli metinlerden ve kaynaklardan, cümleler alınmaması gerekiyor. Eğer bir yazı kopya içerik olarak tespit edilirse, o yazıyı seo çalışmaları için kullanmakta mümkün olmuyor. Yazınızda hiçbir sorun yaşamamak adına; her daim özgün, dikkat çeken üslupla ve gayet de anlaşılır vaziyette hazırlamalısınız. Aslında Seo uyumlu makaleler üretmek, hazırlamak zannedildiği kadar zamanınızı almıyor. Herhangi bir konuyu, markayı ya da internet sitesini baz alıp gerekli görülen tüm araştırmaları da yaparak makalenizi kolayca hazırlayabilirsiniz. Makale hocası olarak biz, her zaman okuyucularımızın memnuniyetini öncelik tutup içeriklerin en iyisini üretmeye çalışıyoruz.

Seo Uyumlu Makaleler İçin Anlamlı Olma

Seo uyumlu makale de anlamlı olma konusu da, hayati önem taşıyor. Aynı zamanda makalenin, tek SEO’ya uygun yazılması da yeterli olmuyor. Yani; anahtar kelimelerin doğru kullanılması, yazım biçimleri, URL yapısı ve meta descriptionun da uygun oluşu Seo uyumunda pek anlam ifade etmiyor. Bun ana sebebiyse şudur: Google arama motoru görevini tam anlamıyla yapar, üstelikte kullanıcılara oranla daha da zeki olduğu söylenebilir. Google arama motoru, içeriklerin kullanıcılara nasıl faydası olduğunu ya da olmadığını bir takım kurallarla test ediyor. Özellikle, yazımla ve imlayla kurallara da çok fazla dikkat etmek gerekiyor. Aynı zamanda yazının anlamlı olmasına konusunda da, dikkatli olunmalıdır. Anlamlılık kuralına dikkat edildiği sürece, makaleleriniz de Seo’ya kolayca uyarlanabilir.

Aynı zamanda, makaleniz arama sonuçlarında en üst sırada bulunuyorsa ve bunu okuyucular görüp tıklarlar. Fakat okuyucuların tıkladığı içeriğiniz, okuyuculara anlamsız gelebilir ancak o cümleler sizin için anlamlıdır. Böyle durumlarda Google, şöyle bir uygulama yapıyor: Uygulamaya göre, kullanıcıların sayfadan çıkma oranları baz alınarak, değerlendirmeye tabi tutuluyor. Web sitesi sahipleri de, kolayca farklı analitik araçlarla “Bounce Rate” gibi hemen çıkmak gibi oranları da kolayca öğrenirler. İçeriğiniz eğer, kullanıcı için fayda oluşturmuyorsa, Google’da arama sonuçlarının siz tarafından manipüle edildiğini algılayarak, kararı sizin aleyhinize veriyor. Şöyle ki; aynı kullanıcıların yeniden arama motorlarında kendileri için fayda teşkil edecek içerikleri aradıkları takdirde, Google’da size ait içeriğin faydası olmadığını belirtiyor.

Seo Uyumlu Makalede, Site İçerisinde ki Optimizasyon

Tek makale yazıp, arama motorlarında ki sıralama asla üstlere çıkartılamaz. Seo yapılırken, öncelik içeriden başlamasıdır. Ayarlamaları dikkatli yapmak gerekiyor ki ortaya seo uyumlu makale çıkabilsin… Tittle, URL, meta tag, description ayarlarının da çok iyi ayarlanması gerekiyor.

Tittle: Web sitesinde ki, tarayıcı sekmesinde ki görünen kısmı olarak biliniyor.

URL: Sayfanın teknik anlamda, hangi yapısının diğer sayfalar için bağlantı oluşturduğunu ifade ediyor.

Meta Tag: Genel olarak meta tag, aram motorları tarafından web sitenizin tanımlanmasını sağlayan kod olarak biliniyor. Kısacası, sayfada ki anahtar kelimelerle alakalı içeriklerin bulunduğu bilgisinin arama motoruna verilmesidir.

Description: Bu kısımda, kişinin “sayfasında şu konuyu anlatacağını” belirtmesidir. Description kısmı, kısa olmakla birlikte sadece yazılan içeriğin anlatılmasına yer veriyor.

    Peki, yukarıda belirtilen ayarlamaların yapılması, siteye neler sağlıyor? Kullanıcılar ilk olarak, arama motoru için arama yapmalarının sonrasında önlerine çıkan yazıların başlık kısımlarını inceliyorlar. Burada açıklamaları gözden geçirerek, içeriklerin işlerine nasıl katkısı olduğunu değerlendirirler.

İçeriğinizin iyi olması, aslında tek başına anlam ifade etmiyor. Kullanıcılar başlık yani title ve description bölümünde görmüyorlarsa, içeriğinde maalesef tıklanma oranı az olur. Anahtar kelime seçimi de, mutlaka burada ele alınması gerekiyor. Anahtar kelimelerin kesinlikle, yazının içeriğiyle ilgili olması gerekiyor.

Seo Uyumlu Makale Yazımında Dikkat Edilecek Önemli Noktalar

  • Seo uyumlu makale önceliğini, özgünlük oluşturuyor. Eğer yazdığınız yazı, özgün değilse; arama motorlarında ki botlarda tespit edilerek aramada ki sonuçlarda da, maalesef zarar görürsünüz. Konuyla ilgili aslında çok fazla yazılar yazmak mümkündür… Kesinlikle bunun sizi etkilemesine izin vermeyin. Aksine kendi cümlelerinizle birlikte yazım dilinizi ve kendinize has ifadelerinizi de kullanıp başarıyı elde edebilirsiniz.
  • Web siteniz için yazdığınız içeriğin uzunluğu da, önem arz ediyor. Arama motorları için, her ne kadar uzun içerikler önem teşkil etse de, belirli uzunluğun sonrasında okuyucu aslında sıkılabilir. Bu da içeriğin başarısını doğrudan etkiler. İçerikleriniz, 300 kelime ve üzeri olmakla birlikte 700 kelimeyi geçmemesine özen göstermeniz gerekiyor.
  • İçerik başlığı da, kullanıcılar ve arama motorları içinde aynı zamanda dikkat çekilir bir o kadar da doğru olması gerekiyor. Ayrıca arama motorunun sonuçlarında, sadece 65 karakterin gösterildiği de unutulmamalıdır… Başlık uzunluğu da aynı zamanda, bu olguya göre belirlenmelidir. Uzun başlıkları yazmaktan kaçınılması gerektiği gibi kısacık başlıkların yani 35 karakter ve altı olmamasından da kaçınmak gerekiyor.
  • Web sitenizde özellikle yerdiğiniz içerikler içerisinde ve kullanılangörsel açıklamalarda da;  anahtar kelimenin ya da anahtar kelime grubunun da alakalı olduğu kelimeleri içermesi gerekiyor. Böylelikle arama motorunun kriterleri de, önem arz eder. Aynı zamanda kullanıcıların, görsel arama yaparak da web sitenize ulaşmasını sağlarsınız.
  • Web sitenizde ki içerikte; alt başlıklarla birlikte başlıklara mutlaka yer vermeniz gerekiyor. Üstelik arama motoru botlarını, doğru şekilde odaklayabilme içinde; H1, H2… H6 tarzında etiketleri de belirtmeniz gerekir.
  • Özgün makale oluşturabilmek, web sitesi için oldukça önemlidir… Bunun yanında birde; web sitenize okuyucular çekmek adına; sitede ki ana konular hususunda ki konulardan da haberdar olunmalıdır. Gelişmeler sıkı şekilde takip edilerek, paylaşılmalıdır. Web sitenizde, ayrıca her zaman güncel konular olmalıdır. Örneğin; bir okuyucu sitenizi ziyaret ettiğinde, ona istediğinden de fazlasını sunmalısınız.
  • Yazılarınızda belirlediğiniz, anahtar kelimelerle gruplarını web sitesinin URL bölümünde mutlaka göstermelisiniz. URL içerisinde ki metinlerin dışında da, farklı karakterlerin ya da URL içerik başlıklarının da yazımı çok önem teşkil ediyor.
  • İçeriklerinizde bulunan anahtar kelimelerde ki kelime sayıları da, belli oranlarda tutulmalıdır. Makalenin içine uygun şekilde serpmelisiniz. Herhangi paragraf içerisinde sık kullanıma neden olmadan, sadece farklılık oluşturan paragraf içlerinde yer verilmesi, kullanıcıları kesinlikle rahatsız etmez.

Seo Uyumlu Makalenin Kullanım Yerleri

Seo uyumlu makale ile web sitenizin arama motorları sonuçlarında, ön sırada yer alması sağlanıyor. Seo uyumlu makalenin kullanım yerleri, tabi ki her çeşit web sitesinde kullanılmasıyla dikkat çekiyor. Haber siteleri, e-ticaret siteleri olmak üzere, internet üzerinden hizmet sunan bütün web sitelerini kapsıyor. Makalede ki seo uyumu, aslında arama motorlarının dikkate alınmasıyla birlikte doğru anahtar kelimelerle, içeriklerin oluşmasını sağlıyor. Google özellikle içeriğin 30 kelimeden aşağı olmamasını belirtiyor. Burada ki ana sebepse, 300 kelimenin aşağısında ki içeriğin okunma süresinin oldukça az olmasıdır. Bu durum bir nevi, web sitesinin de yarar teşkil etmeyeceği anlamına geliyor. İçeriklerin kesinlikle bilgi veren ve yarar sağlayan olmasına dikkat edilmelidir. Doğru içerik yazımında dikkat edilecek diğer konuysa, anahtar kelimelerin gerekli şekilde kullanılmasıdır. Anahtar kelimelerin sayesinde, internette arama yapan kişi; içeriğin üstlerde görülmesini sağlıyor. Anahtar kelimelerin kullanımları, içeriğin tamamında %4’ü geçmemesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir