Neden Semantik Makale?

semantik makale

Semantik makale tekniği, ana amacı aslında; Google arama motoru tarafından geliştirilen algoritmalarla uyum içerisinde çalışmasının sağlanmasıdır. Devamlı şekilde Google algoritması kendini yenileyerek, semantik makale olgusunun da doğrudan öneminin artmasına neden oluyor. Semantik makale sayesinde, tüm arama motorlarında kullanılmış olan kelimelerle uyumlu olacak tarzda makale yazılır. Böylelikle; bağlantısı olan kelimelerin üzerinden sayfanız en üst sıralara çıkar.

Semantik Makale Yazmanın Önemi Nelerdir?

Semantik makale yazmanın önemi, çok iyi bilindiği takdirde; yazılarınız daha çok kullanıcıya hitap etmiş olur. Bu durumun en büyük sebebi de; internet ortamında ziyaretçilerin aradıkları bilginin kelimesini tam şekilde yazmamasıdır. Yazdığınız yazıların içeriklerinde, anahtar kelimelerin haricinde eş anlamlı kelimelerin de kullanılması, sayfanızın aramalarda ki sıralamasını en üstte çıkarır.

Semantik Makale Yazımında Dikkat Edilecek Önemli Noktalar

Semantik makale yazımında dikkat edilecek teknikler bulunuyor. Bu teknikler harfiyen uygulandığı takdirde ancak, yazı başarılı olur. Örneğin; Semantik için Seo uyumlu makale yazımı çok önemlidir… Seo uygulamasında ki hayati önem taşıyan noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Anahtar kelimelerin seçiminde, makalede ki genel içerik baz alınması gerekiyor. Eğer makaleyle anahtar kelimelerin uyumu yoksa Seo sistemiyle alakası olmayan bir yazının yazıldığı söylenebilir.
  • Özgün makale, çok önem teşkil ediyor. Makale, eğer diğer sayfalarda kullanıldıysa özgün o yazı asla değildir. Bu durum maalesef sayfanızın, arama sonuçlarında arka sıralarda olmasına neden olur.
  • Makalede ki karakter sayısında da, asla belli oran yoktur. Bu yüzden de, yazı içeriği sayfanıza gelecek ziyaretçiyi mutlaka tatmin edecek planlamaya sahip olması gerekiyor.
  • Sayfanızın spam algoritması olmaması için ve aramalarda da sıralama olarak arkalarda yer almaması adına, makalenin içerisinde ki anahtar kelimelerin makalede ki toplam kelimelerin sayısıyla oranı da düşük olması gerekiyor.

 

Seo Uyumlu Makalenin Giriş Bölümü Nasıl Olur?

Seo uyumlu makalenin giriş bölümü, çok önem arz ediyor. Öncelikle anahtar kelimeler, kesinlikle makalelerin girişlerinde yer alması gerekiyor. Özellikle arama motoru, yazının ilk kısmında ki belirli karakterine göz atıyor. Makalede eğer arama terimleri varsa, aramada ki sonuçlarda liste haline getirilir. Yazıya anahtar kelimeyle başlandıktan sonra hemen gelişme bölümüne geçebilirsiniz. Makale gelişim bölümündeyse, yazı kesinlikle bilgilendirici olması gerekiyor. Yazı sonlandırılırken de, tekrardan anahtar kelime kullanılarak, böylelikle Seo uyumlu makalede tamamlanmış olur.

Seo Uyumlu Makalede Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Seo uyumlu makale yazılırken, belli başlı birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor:

  • İlk olarak, yazım kurallarına mutlaka uyulmalıdır.
  • Kelime gruplarıyla birlikte anahtar kelimede, kesinlikle makale girişle sonuç bölümünde yer almalıdır.
  • Google arama motorunun belirttiği verilerde; bir makalenin ilgi çekmesi adına, minimum 300 kelimeden oluşması gerekiyor.

Makalenin Semantik Seo Uyumlu Hale Getirilmesi

Makalenin sematik Seo uyumlu hale getirilmesi, önceden yapılacak analizlerle belirli olan anahtar kelimelerinin eş anlamlılarının kullanılmasına bağlı olarak değişiyor. Arama motorlarında ki arka planda çalışan botlarla bu tarzda ki makalelerin önem kazanmasına bağlı olarak, makalelerin yer aldığı sitelerin de aynı zamanda güven altında tutulmasıdır. Bir kişi, bu konular hakkında bilgiye sahipse o zaman anahtar kelimelerin de önemini çok iyi idrak etmiş denilebilir. Sadece ve sadece makalelerde değil de, aynı zamanda sitenin başlığı olmak üzere anahtar kelimelerin de arama motorlarında ziyaretçi çekmesinin de çok önem arz eden kural olarak belirtmekte fayda var. Bu yüzden de, çok deneyimli tasarımcılarda sitelerininhazırlama aşamasında kullanmış oldukları anahtar kelimelerle profesyonel anlamda anahtar kelimelerin analizlerini programlar sayesinde yapabiliyorlar.

Makalenin Farklı Tarzda Olması İçin Semantik Kelimelerin Kullanımı

Kelime olarak semantik; benzer, eş anlamlı anlamlarına geliyor. Örneğin; bir makalede anahtar kelime olacak tarzda, siyah sözcüğü seçildiği zaman makalenin diğer yerlerinde de kara sözcüğünün kullanılması gerekiyor. Diğer bir değişle; beyaz kelimesini anahtar kelime olarak seçtiğimiz takdirde, arama motorları da doğrudan ak kelimesini ilginç bularak direkt anahtar kelime olarak kabulleneceklerdir. Kısacası; semantik kelime adı verilen olgu sayesinde, sayfanızda daha kaliteli yazılar çıkar. Sayfanızın makale düzeninde, klasikleşen yapılar sona erer, arama motorlarında ki sıralamanız üstte çıkarak sayfanızdan daha çok kişi haberdar olur.

LSI Semantik Seo’nun Önemi

     Bir sayfanın içinde ya da makalede, hedefte ki anahtar kelimelerin eş anlamlarıyla birlikte diğer varyantların da sayfanın içinde hedef haline getirilerek içeriğin artırılmasıyla beraber kullanıcılarında detaylı geniş bilgilere sahip olmasına, LSI sematik Seo adı veriliyor.

    LSI semantik Seo’nun ortaya çıkmasında ki ana sebepse; Google arama motorunun devamlı olarak kendini geliştirmeye çalışarak, sesli aramayla birlikte yapay zekâya da adım atıp sonrasında benzer ya da eş anlamlı kelimelerle kullanıcıların deneyimlerinin artırılmasıdır. Bunun sağlanması adına da, kullanıcı davranışlarıyla, düşünceleri aynı zamanda kişisel özellikleri de tespit edilip, sonrasında Google arama motorunda da kullanıcıların doğru bir arama sonucuna ulaşmasının hedef hale getirilmesidir.

LSI Semantik Seo Neden Önemlidir?

    Google’da ki arama motorlarında, eğer web sitenizin yukarıya çıkmasını istiyorsanız ya da SEO arama motoruyla ilgili optimizasyonla da ilgileniyorsanız; LSI semantik Seo tekniğiyle yazınızın uyumlu hale getirilmesi gerekiyor. Aynı doğru şekilde, Google algoritmasından da faydalanmak gerekiyor. Aynı zamanda belirlediğiniz anahtar kelimelerin de, birbiriyle alakadar olmuş eş anlamlı kelimelerle tespit edilmesi gerekiyor. Bu belirttiğimiz kurallarını tam uygulandığınız takdirde, içeriğiniz Google arama sonuçlarında üst seviyelere çıkmış olacak. Sonuçta da, LSI semantik Seo önemi de daha iyi anlaşılmış olacaktır.

LSI Semantik Seo’nun Uygulanması

Makale hocası olarak, Seo uyumlu makalenin yazımı öncesinde belirlenen anahtar kelimelerin benzerleriyle birlikte arama hacimlerinin de aynı zamanda internet ortamında bulunma şeklini belirliyoruz.

    Öncelikle Google arama motorunda ki; arama kısmına anahtar kelimeyi yazdığınızda, arkasından çıkacak kelimelerden faydalanmanız oldukça kolay olur. Arkasından Google arama motorunda ki, aranan kelimeyle ilgili olarak da sonuçların liste haline getirildiği alt bölümden de kolayca faydalanabilirsiniz. Bunun sonucunda da, Google’da ki aramanın en fazla olduğu kelimelere de ulaşabilirsiniz. Üstelik anahtar kelimenizle alakalı olarak çıkan sonuçları da, içeriğiniz de ve alt başlıklarınızda kullanmanız mümkün olur. Google AdsKeyword Planner, gibi Google’da ki anahtar kelimelerin planlamasını sağlayan araçları da kullanabilirsiniz. Bu planlama aracıyla; kelime rekabet oranı ve kelime aranma hacmi de tespit edilmiş oluyor. Mutlaka Seo uyumlu makale yazımında, odakta ki kelimenin çok iyi belirlenmesi gerekiyor.

Ubersuggest adlı program ile de; Google’da ki verilere dayalı olarak oluşan ücretsiz şekilde içeriklerinizin anahtar kelimelerini araştırabilirsiniz. Bu programın kullanımıysa, son derece basit olduğu söylenebilir. KWFinder programıysa; başka Seo araçları göz önünde tutulduğunda; farlılık oluşturan kelimelerin zorluk oranları, Google Serp, PPC ve CPC tarzı özelliklerin bulunmasıdır. Keywordtool.io programındaysa; Google’ın haricinde ki; amazon, AppStoreYouTube ve eBay verilerinin de, Türkçe tarzda sunumunun yapılmasıdır. Sem Rushprogramında da; Profesyonel halde ki seo araçlarının ücretli şekilde çok fazla özelliğinin kullanılmasıdır. KeywordsEverywhere programındaysa; Firefox&Chome tarayıcıları eklentilerle birlikte, aktif kullanılan araçları temsil ediyor. Bu programın dışında da; Türk Dil Kurumu ’da, ön plana çıkıyor. Türk Dil Kurumu’nun web sitesine girerek, istediğiniz anahtar kelimelerin eş anlamlılarını bularak kolayca özgün makale oluşturabilirsiniz.

LSI Semantik Makale Oluşumu Nasıldır?

WordCounter aracının kullanılmasıyla birlikte; benzen kelimelerin, yazı uzunluğu, yazının boyutu, kelime yoğunluğu gibi konuları kolaylıkla belirleyebilirsiniz. WordCounter aracı sayesinde; Seo uyumlu makaleler kolayca oluşur.

       Ayrıca bir yazının seo uyumlu olması içinde, 300 kelimeden en az oluşması gerekiyor. Hatta ilk paragrafı da yazının, okuyucuyu etkilemesi gerekir. H1, H2,… H6 gibi başlık etiketleri çok önemlidir… Alt başlıklar belirlenirken, makalenin ana başlığıyla ve konusuyla alakası olması gerekiyor. LSI semantik makale oluşumu için; sektörle alakalı olan anahtar kelimelerin, aranma hacimleri çok iti tespit edilmesi gerekiyor. Anahtar kelimenin belirlenmesini de yukarıda da belirtildiği gibi; Google’da ki bedava Ads Anahtar Kelimelerinin Planlayıcılarından da öğrenip yapılabilir. Uzun kuyruğu olan ikili ya da üçlü şekilde ki anahtar kelimelerin tespitinde de; %2 oranıyla anahtar kelimelerin yoğunlukları belirlenerek, yazının içerisinde de odak kelimelere de öyle kalın, italik ya da altı çizili varyantlar eklenir. Ayrıca yazı da, abartıya kaçmadan iç linklemeler de yapabilirsiniz. LSI semantik Seo tekniği, kurgulanarak size ait stratejiyi de çok iyi oluşturmanız gerekiyor. Seo arama motorunun uzmanlığını yapan kişilerin çoğu, tecrübeleriyle doğru orantılı olarak kendilerine ait Seo stratejileri oluşturmuşlardır.

LSI Semantik Seo’da Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

LSI semantik Seoönceliğini; özgün içerikler oluşturuyor. Yazılan içeriklerin kesinlikle özgün halde olması gerekiyor. Yazıda ki başlık etiketleri; h1,h2, … h6 ile uyumlu olması gerekiyor. Odak halinde ki anahtar kelimeler, başlıklarda mutlaka olmalıdır. Yazım imla kurallarına da son derece dikkat edilmesi gerekiyor. Sayfanıza editör seçimi yaparken bu konuyu çok irdelemeniz gerekiyor. Odaklaştırılmış anahtar kelimeleriniz, makalenin içiyle de alakalı olmalıdır. Anahtar kelimelerin yoğunlukları şu şekilde belirlenmesi gerekiyor: Örneğin, 400 kelime olan bir içeriğin anahtar kelime yoğunluğu da %2’nin üstünde olmaması gerekiyor. Eğer bu kurala dikkat edilmezse, Google spam algoritmasına içeriğinizi yakalar. Sonucunda da içeriğinizin sıralaması, düşer.

Doğru Bir Semantik Makale Örneği

    Google arama motorunda arama yapıldığında; anlamı aynı ama söylenişi ve yazımı farklı iki kelime tek bir içerikte yer alabilir. Aslında bu hususta tam olarak, semantik makale örneği olarak karşımıza çıkıyor. Birbiriyle aynı anlam da ki düzeyde olan kelimeler, yazı içinde geçtiği için kullanıcılar neyi ararsa o aynı makale olarak karşısına çıkar. Semantik makaleler oluştururken de, birbirleriyle benzerlik taşıyan kelimelerin bütünlük olması lazımdır… Kelimeler bütünlük oluşturduğu takdirde, yazı da bütün haline gelmiş olur. Başlıkların uzun, abartılı şekilde kullanılmamasına da özen gösterilmesi gerekiyor.

    Doğru bir makale yazımında bilinmesi gereken önemli husussa; başlama şekli gibi bitmesidir… Yani yazıya güzel başlarsanız bitimini de aynı şekilde güzel yaparsınız.

Semantik makale oluşumunda öncelik; girişin mutlaka okuyucuyu etkilemesidir. Paragrafın ilkinde kesinlikle, anahtar kelime kullanılır. Anahtar kelimenin benzeri de, mutlaka kullanılması gerekiyor. Makalenin konusunun tanıtımı yapıldıktan sonra da, ikinci bölüme(gelişmeye) geçilmesi gerekiyor. Gelişme bölümünde de, makale konusu bütün şekilde ele alınıp, anahtar kelimelere de kesinlikle yer verilmesi gerekiyor. Örneğin; evcil hayvan beslenmenin faydaları nelerdir konusuyla alakalı içerik oluşturuyorsanız; hangi hayvanlar evcildir ya da evcil hayvanların beslemede uzmanların görüşleri tarzında alt başlıklarda oluşturabilirsiniz. Böylelikle konuyla alakalı olarak, okuyucuya çok iyi bilgi vermiş olursunuz. Semantik Seo uyumlu makale son kısmındaysa; olaylar iyi şekilde neticeye bağlanıp, anahtar kelimede son defa yazı da geçmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir