İyi Bir Makale Nasıl Olmalıdır?

Yazı yazma işi kolay gibi gözükse de son derece zordur. Herhangi bir konuda yazı yazmaya başlamadan önce yazının gidişatı önceden planlamak gereklidir. İyi bir makale yazmak için öncelikle konu ile ilgili detaylı bir araştırma yapmak şarttır. Her türlü konu ile ilgili yazılar yazılabilir. Bilimsel, akademik, günlük konular, tanıtım, tavsiye gibi birçok konu makalenin içine girmektedir. Makalenin amacı kullanıcılara doğru bilgileri net bir şekilde vermeyi hedeflemektedir. Kullanıcılar öğrenmek istedikleri konular için internet ortamında araştırma yaptıklarında karşılarına çıkan yazılar sayesinde daha ayrıntılı bilgiye sahip olmaktadır. Yazıya başlamadan önce başlıkla beraber alt başlıklarında belirlenmesi önemlidir. Bir başka önemli nokta da yazım kurallarıdır. Bir virgül bile bir cümlenin anlamını değiştirebildiğinden kurallara uygun yazmak önemlidir. Makale yazımında belirli bir akış olmalıdır. Keskin bir şekilde başka ve alakasız bir konuya geçildiğinde okuyucuyu sıkabilir. İlgi çekici olmasının yanı sıra net ve sade bir dilde yazılmalıdır. Konu ile ilgili daha detaylı bilgileri aşağıdaki yazılarımızda da bulabilirsiniz.

Makalede Anahtar Kelime Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Makale Yazarlığı

Anahtar kelimeler aslında tam olarak içeriğin kilit kelimelerini oluşturmaktadır. Bu yüzden de makalede anahtar kelime kullanımı doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Kesinlikle konu dışı veya konu ile bağlantısı olmayan kelimeler anahtar kelime olarak seçilmemelidir. Böyle bir seçim içeriğin veya yazının okunma sayısını düşürmekle kalmaz, arama platformlarında aratırken de çıkan sıralama da en altlara düşmesine sebep olur. Günümüzde çoğu kullanıcı internet üzerinden çeşitli konular hakkında aramalar yapmaktadır. İşte bu internet üzerinden aratılan kelimeler oldukça önemlidir. Buradaki amaç zaten internette arama yapan kullanıcıların arattığı kelimelerle içeriklerdeki kelimeler arasında bir bağlantı kurmaktır. En çok aratılan kelimeleri doğru bir şekilde bulduktan sonra bunları içerik içerisinde anahtar kelime olarak kullanmak en akıllı fikir olacaktır. Bizlerde bu bahsettiğimiz önemli kilit noktaları gözden kaçırmıyor ve oyunu kuralına göre oynuyoruz. Bu sayede içerikleriniz daha dikkat çekici hale gelmekle beraber okunma sayısında da artış sağlanmaktadır.

Makalede Anahtar Kelime Kullanım Kuralları Nelerdir?

Makalede anahtar kelime kullanım kuralları arasında ilk sırada anahtar kelimelerin doğru seçimi gelmektedir. Özellikle kısa anahtar kelimelerden çok uzun anahtar kelime kullanılması daha önemlidir. Çünkü her ne kadar kısa anahtar kelimeler çok daha revaçta gibi görünse de bu düşünce tamamen yanlıştır. Kısa kelimeler bazen net bir şekilde algılanmayabilir. Yani siz makaleniz içinde ‘kedi’ kelimesini anahtar kelime olarak kullanırsınız ama kedi diye internette arattığımızda karşımıza kedi cinsleri, kedi isimleri gibi birçok seçenek çıkar. Uzun kelimelerde durum böyle değildir. Örneğin; ‘uzun tüylü kediler hangileridir’ gibi bir anahtar kelime kullandığınızda çok daha net ve anlaşılır olmuş olur. Bunlara ek olarak unutmamanız gereken bir başka kural ise kullandığınız bütün anahtar kelimeleri muhakkak bold yani kalın yapmalısınız. Ayrıca makalelerinizde çok fazla anahtar kelime kullanmaktan kaçınmalı ve makaleniz kaç kelimeden oluşacaksa ona uygun anahtar kelime dağılımı yapmanız gerekmektedir. Bu kelimelerin seo ile uyum içinde olması da önemlidir. Kurallara uygun yazılan makaleler her zaman daha kaliteli olmaktadır.

Makalede Anahtar Kelime Yoğunluğu Ne Kadar Olmalıdır?

Makalelerde anahtar kelimeleri belirli sayıda kullanmak gerekmektedir. Çok az kullanılırsa da olmaz; abartıya kaçılırsa da olmaz. Genel kural olarak 100 kelime de bir anahtar kelimenin geçmesi gerekmektedir. Bazılarında ise bu sayı 50 kelime de bir olmakla beraber 150 kelime de bir olarak da savunulmuştur. Toplam kelime sayısına göre de değişiklik göstermektedir.  Kullanıcıların daha kolay bir şekilde ulaşabilmesi açısından bu anahtar kelimelerinin kısa ve net olması da önemlidir. Makalede anahtar kelime yoğunluğu ise yüzde 5 olarak belirlensen de bu kurala çok uyan yoktur. Özellikle şurada şu kelime geçsin gibi bir kural olmamakla birlikte yazının içerisine serpiştirilmiş anahtar kelimeler daha dikkat çekmektedir. Önemli bir altın kural ise bu belirlenen anahtar kelimelerin çok sık kullanılmaması gerektiğidir. Çok fazla sayıda kullanıldığı zaman yazınız kopya içerik gibi gözükebilmektedir. Bu sebepten dolayı cümle içinde doğru yerlerde altın vuruşu yapmak gerekmektedir. Bu şekilde okuyucular da sıkılmamış olur.

Neden Semantik Makale Önemlidir?

Öncelikli olarak sizlere semantik makale ne demektir bunun cevabını vermemiz gerekir. Semantik kelime anlamı olarak anlam bilim manasındadır. Bu kelimenin seo uyumlu makale yazımı ile yakından ilişkisi olmaktadır. Bir nevi seçilen anahtar kelimeler dışında yine bunlara benzeyen konu ile ilgili kelimelerin kullanılması diyebiliriz. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse; anahtar kelime ‘limonata tarifi’ ise google aramalarında bu kelimeyi arattığınızda karşınıza çağrışım yapan başka kelimeler çıkmaktadır. Portakallı limonata tarifi gibi. Çağrışım yapan kelimeler de makale içinde kullanıldığında aramalarda daha üst sıralara çıkma şansı da artmaktadır. Bu önemli detaylara dikkat ettiğimiz için bizden istenilen her makaleyi kurallarına uygun bir şekilde oluşturmaktayız. Seo uyumlu semantik makale yazıldığı takdirde yazılan makaleler kullanıcılar tarafından daha fazla okunmaktadır. Örnek verdiğimiz gibi kullanıcılar sadece ‘limonata’ diye arattırdığında bile ‘limonata tarifi’ makalesi ilk sıralarda karşılarına çıkacaktır. Kısa kelimeler halinde arama yapıldığında bile konu ile ilgili yazılmış olan makaleler sıralama da üst sıralarda yerini alacaktır.

Özgünlük Bir Makale için Ne Kadar Önemlidir?

Özgünlük bir makale için oldukça önemlidir. Mümkün olduğunca yazılan içeriklerin özgün olması gerekmektedir. Hele ki kopya içerik kesinlikle olmaması gerekir. Yazılacak konu ile ilgili araştırma yaparken benzer konulardan faydalanılabilinir ama aynı cümleyi olduğu gibi yazmak veya çalıntı yapmak kesinlikle olmamalıdır. Günümüzde birçok makaleye ihtiyacı olan şirket veya işletmelerin istediği ilk kriter özgün içerik oluşturulmasıdır. Bir cümlenin içinde geçen kelimelerin eş anlamlısı yazmak o cümleyi özgün kılmaz. Bu bir nevi taklitçilik olarak gözükmektedir. Bu sebepten dolayı tamamen konu ile ilgili kendi cümlelerimizi oluşturuyoruz ve bu şekilde içerikler üretiyoruz. Özgün makalelerde birtakım altın kurallarda bulunmaktadır. Bunlardan ilki zaten şüphesiz yazının kopyasının olmamasıdır. Anahtar kelimelerin konu ile alakalı olması ve başlıkta da anahtar kelimenin geçmesi önemlidir. Bu kelimelere uygun görsellerin kullanılması, konu ile ilgili linkin verilmesi önemli kurallar arasında yer almaktadır. Anahtar kelimelerin kalın veya italik yazılması da kurallardan birisidir. Bu şekilde yazıldığında dikkat çekici de olmaktadır.

Makalede Başlık Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Makalede başlık seçimi konunun gidişatı açısından oldukça önemlidir. Başlığın konu ile bağlantılı olması gerekmektedir. Alakasız bir başlık olduğu takdirde aramalarda ikinci üçüncü sayfalara düşebilir ve bu durum da makalenin kalitesini düşürür. Bununla birlikte başlık etkileyici ve dikkat çekici olmalıdır. Okunması için adeta çağrı yapması gerekmektedir. Başlık oluştururken büyük harf kullanılmalı ve kalın olarak yazılmalıdır. Konunun ne ile ilgili olduğunu kısa ve net bir şekilde anlatıyor olması da önemlidir. Bazı yerlerde kural olarak on beş kelimeyi geçmemelidir dense de ortalama beş veya altı kelimeden oluşması yeterli olmaktadır. Çok uzun olması spam gibi algılanabilir. Kısa ve net bir başlık her zaman daha dikkat çekici olmakta ve okuyucu da daha fazla cezp etmektedir. Alt başlıklarda mutlaka kullanılması gerekir. Başlığa uygun alt başlık oluşturmak oldukça önemlidir. Yani başlıklar, alt başlıklar ve anahtar kelimeler ile birlikte konunun bütünlüğü sağlanmış olur. Konu bütünlüğü sağlamak için de belli başlı kriterler bulunmaktadır.

Makalede Konu Bütünlüğünün Önemi

Makale yazım kurallarına uymanın son derece önemli olduğunu belirtmiştik. Makalede konu bütünlüğü için içerikte kullanılan tüm materyallerin birbiri ile ilgisi olması gerekmektedir. Makale yazımı oldukça dikkat ve titizlik gerektiren bir konudur. Rastgele veya gelişi güzel olarak hiçbir makale yazılmaz ve yazılmamalıdır. Makalenin içinde geçecek olan başlıklar kadar makalede konu bütünlüğüde oldukça önemlidir. Yani makalenin konusu, başlıkları, kullanılan anahtar kelimeler, örnekler, görseller, etiketler hepsi birbiri ile uyum içinde olmalıdır. Özellikle makale içinde sıklıkla geçen belli başlı kelimeler belirlenmeli ve bu kelimelerle bağlantılı olarak etiketler oluşturulmalıdır. Bu şekilde olduğunda makale içeriği de daha doğru ve daha kaliteli olacaktır. Yani her şeyi uyumlu ve akıcı bir makale yazmak istiyorsanız başlıklardan etiketlere; görsellerden anahtar kelimelere kadar hepsinin birbiriyle bağlantı içinde olmasına çok dikkat etmek gerekir.  Zaten bütün bu kurallara uyduktan sonra yazılan her makale mutlaka kaliteli ve okunası bir makale olur. Sizlerde kaliteli, özgün ve dikkat çekici makaleler yazdırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir