Bir Makalede Nelere Dikkat Edilmeli?

seo-uyumlu-makale-nasıl-yazılır

Bir makalede nelere dikkat edilmeli? Makaleler, pek çok konu üzerine yazılabilen ve açıklayıcı bilgiler içeren metinlerdir. Genel olarak aslında gazete ile dergilerde kullanılan bir metin şeklidir. Bilgi vermek kadar konuya ilişkin öneriler vermek için de kaleme alınabilir. Makaleler, genel olarak aslında toplumsal olgu ve olaylara parmak basmak için yazılır. Ancak seo makale denilince durum biraz daha değişiyor ve klasik makale tanımına ek olarak bazı kurallar ekleniyor. Bu kuralların başında ise seo uyumu ve anahtar kelime maddeleri geliyor. Anahtar kelimeleri olmayan ve seo uyumlu şekilde yazılmayan makaleler ise Google arama motoru üzerinde sıralamaya alınamıyor.

Bir makalede nelere dikkat edilmeli?Makaleler, aslında yazının temelini oluşturur. İnternet siteleri üzerinde ve firmaların ticaret olgusunu zenginleştirebilmesi açısından makaleler çok önemli rol oynar. Seo uyumlu makaleler her konu üzerine yazılabilir; ancak hedef her zaman bilgi vermek olmalıdır. Ayrıca içerisinde de konuya ilişkin bazı anahtar kelime grupları yer almalı; bu anahtar kelimeler sayesinde de Google tarafından öne çıkan bir yazı olabilmeyi başarabilmelidir.

Seo Makaleler Nasıl Hazırlanır?

Seo makaleler nasıl hazırlanır? Makaleler, başlıklarda bu isimler belirtilmese de aslında temelde giriş bölümü, gelişme bölümü ve sonuç bölümlerinden oluşmalıdır. Bu bölümleri ve içeriğinde yazılması gereken metin kurallarını ve konuları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Giriş Bölümü: Makale hangi konuda yazılacaksa bu konuya ilişkin ilk görüş ile düşünceler birkaç cümle içerisinde kısaca bahsedilmelidir. Ayrıca bu giriş metninin ilk cümlesi keyword ile başlamalıdır. Makalenin konusuyla ilgili giriş bölümünde bilgilendirme yapılmalıdır. Giriş bölümü, her makalenin temelini oluşturur, bu yüzden çok önemlidir. Okuyucu ise bu bölüme baktığında hem merak etmeli hem de konunun çerçevesiyle ilgili bir sonuca varabilmelidir. Ortalama 200-250 kelimelik bir bölümdür.
 • Gelişme Bölümü: Seo makaleler nasıl hazırlanır?Bu bölümde toplanmış bilgilerin, ispatların ve tavsiyelerin paylaşılması gerekir. Bu bilgiler hem kesin bir dille olmalı hem de inandırıcı bilgiler sunmalıdır. Gelişme bölümünü birkaç ayrı başlık altında sürdürebiliriz. Ancak minimum 300-400 kelimelik bir makalede ortasının gelişme bölümü olduğunu düşünebiliriz. Bu bölümde de her 100 kelimede bir defa anahtar kelime kullanılmaya devam edilmelidir.
 • Sonuç Bölümü: İçerik bu bölümde toparlanmalıdır ve bir sonuca bağlanarak anlatılmaya çalışılmalıdır. Bu sonuç ise gelişmedeki bilgileri toparlayıcı olmakla beraber o bilgilerle çelişmeyen açıklamalara sahip olmalıdır. Sonuç cümlesi kurar gibi cümleler kurmak gerekir. Yine 100 kelimede bir anahtar kelime geçecek şekilde makaleye devam etmek ve bitirmek gerekiyor.

Makale Yazılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Makale yazılırken nelere dikkat edilmelidir? Öncelikle makalenin konusu hem iyi düşünülmeli hem de iyi bir şekilde araştırılmalıdır. Konu ise yalnızca bir tek kaynaktan değil, aynı zamanda güvenilir olan birçok kaynaktan araştırılmalı ve yazılmalıdır. Anlatım içerisinde karmaşık bir dilden uzak durulmalı, basit kısa ve anlaşılır cümleler kurulmalıdır. Makale, mümkün olduğu kadar sade olmalıdır. Ayrıca kullanılan anahtar kelimelerin de konuyla alakalı olmasına dikkat edilmelidir. Makale yazanın bazen deneyimsel bilgiler, bazen ise genel bir anlatım diline başvurması kabul edilebilir. Her makalenin buna göre farklı bir dili olacaktır. Konunun başlığı ve alt başlıkları ile içerik kısmının da örtüşmesi gerekir. Konuya uygun başlıklar ve başlıklara uygun metinler yazılmalıdır. Ayrıca makalenin yazımı sırasında imla kurallarına da dikkat etmek önemlidir. Okuyucuya ilgi çekici açıdan bir anlatım sergilemek gerekir. Temel hatlarıyla bu şekilde tarif ettiğimiz seo uyumlu makalelerde ayrıca dikkat edilmesi önemli olan metinsel kurallar şu şekilde sıralanabilir:

 • Başlıklar hem kısa hem de ilgi çekici seçilmelidir. Okuyucuların ilgisine ve merakına hitap edebilmelidir.
 • Makale yazarken nesnel bir dil kullanılması, en yaygın olan hitap şeklidir. Bunu yaparken ise anlatımın aynı zamanda yalın olabilmesi gerekir.
 • Makalenin yazılış sebebi, örnek gösterilen donelerle ve kanıtlar ile desteklenmelidir.
 • Makale yazımında hem süslü hem de duygusal anlatımlardan uzak durulmalıdır.
 • Makalelerin gazete veya internet gibi platformlarda yayınlanacağı düşünülerek ana hatları oluşturulmalıdır.
 • Web sitesinin trafiğini, makalenin güzel ve özgün cümlelerle anlatılması belirler.
 • Kesinlikle başka kaynaklardan alınma kopya ve alıntı cümlelerle yazılmaması gerekir. Cümleler yazarın kaleminden çıkma özgün ifadeler olmalıdır.
 • Makale yazımında dikkat edilmesi gerekenler arasında makalenin eğer bir web sitesinde yayınlanacaksa yazılan makalenin güzel olması gerektiğini, bu sayede ziyaretçilerin bu web sitesi adresine daha çok girmesini sağlayabileceğini de söyleyebiliriz.
 • Her 100 kelimeye bir anahtar kelime düşecek şekilde yazılmalıdır.
 • Seo uyumlu makalelerde başlıklandırma, H1, H2, H3 şeklinde yapılmalıdır.
 • Etkili, güzel bir şekilde yazılmış olan makaleler, sitelerin reklam ve tanıtımları açısından da önemli bir rol oynar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir